+90534 570 0808

Bitcoin alımları için en çok tercih edilen ”Paykasa”

1920’de Amerika’da kullanılmaya başlanan kredi kartları, Türkiye’ye 1968 yılında giriş yaptı. 1950’lerin sonlarına doğru dünyada Diners Club ve American Express kartları kullanılmaya başlandı, Türkiye’de de bu ödeme sistemleri ilgi gördü. İngiltere’de 1960 yılında ilk ATM kuruldu. Para çekmeye yarayan bu makineler insanların işini oldukça kolaylaştırmıştı. Bankalarda kısa ve basit işlemler için beklemektense Atm’lerde para çekmek oldukça kolaydı. Bitcoin alımları için en çok tercih edilen ”Paykasa”

1966’da ise Amerika’da ilk kez nakit ve çek kullanımı için kişiler dijital bir alternatif olan debit kartlarla tanıştırıldı. Türkiye’de 1975 yıllarında sınırlı kişiler tarafından Master Card kredi kartlarının kullanımı başlandı. Ardından Visa kartlarda sisteme girdi. 1987’nin sonlarına doğru Türkiye’de kredi kartı kullanımı hızla geniş çevrelere yayıldı. İlk mobil ödeme ise 1990 yılında Finlandiya’da sms ile cola alınmasıydı. Paypall ödeme sisteminin dünyaya yayılması yine bu tarihlere denk geliyor. 2000’li yıllarda İngiltere’de mikroçiplere yüklenen şifre işlemler sonrasında kullanım başlandı.

Bitcoin alımları için en çok tercih edilen ”Paykasa”

Dünyada kredi kartları ile ödeme sistemleri her alana yayıldı. Restaurantlar, oteller, cafeler, işyerleri, internet marketleri sanal parayı hizmete soktu. Dünyada bu gelişmeler söz konusuyken Türkiye’de sanal dünyanın gelişmelerine kendini kapatmadı. Atm’lerin yanı sıra ön ödemeli akıllı kartlar, temassız kredi kartları, mobil ödemeler teknolojik gelişmiş alt yapı ile ödeme platformlarını geliştirdi. Yenilikçi ürünler art arda geldi. Kredi kartlarında kişisel bilgilerin açığa çıkma ihtimali, şifrelerin ele geçirilme korkusu internette alışveriş yaparken sanal kartlara yönlenilmesine neden oldu. Paykasa, Paykwik, Astropay vb. Şu sıralar dünyada kullanımı hızla artan sanal kartlar Türkiye’de de kullanıma açıldı. Sanal kartların yasal satış firmasının müşteri temsilcisi ile ön görüşmeden sonra istenilen miktarda para yatırımı yapılıyor ve 16 veya 20 haneli kişiye özel kodlar veriliyor. Türk lirası olarak yatırılan para anında günlük kurdan euro veya dolara çevriliyor. Alışveriş yapılmak istenen siteye giriliyor, pin kodu ile alışveriş tamamlanıyor. Tek kullanımlık kart kendini bloke ediyor. Kişisel bilgiler yok, şifre ikinci veya üçüncü şahıslarla paylaşılmadığı sürece bir riski yok. Para bozdurulmak istenildiğinde aynı firma ile irtibata geçilerek bozdurma işlemi tamamlanıyor.

Related Posts

Leave a comment